هدایت روباتی روی زمین از ایستگاه فضایی

فعالیت در فضای خلاء بسیار دشوار است، این محیط بسیار نامساعد است و انجام کوچکترین کاری در آن به ساعت‌ها زمان نیاز دارد و هرکاری را باید با به تن داشتن لباس سنگین و ناراحت فضانوردی و یا از طریق بازوهای روباتیک انجام داد.

براساس گزارش گیزمگ، این چالشی است که در آینده، زمانی که فضانوردان باید از مدار زمین نقلیه‌های روباتیکی را کنترل کنند، دشوارتر نیز خواهد شد از این رو آژانس فضایی اروپا قصد دارد خود را برای این کار آماده سازد. 

ماه آینده قرار است فضانوردی دانمارکی به نام آندرآس موگنسن زمانی که در مدار زمین و در ایستگاه فضایی حضور دارد، کنترل نقلیه روباتیکی را در هلند به دست بگیرد. این ماموریت که قرار است از هفتم سپتامبر آغاز شود، از ایستگاه فضایی انجام شده و نقلیه روباتیک Interact Centaur در مرکز تکنیکی ESTEC را از فضا کنترل خواهد‌کرد.

به گفته آژانس فضایی اروپا، این اولین باری است که چنین آزمایشی در فضا انجام می‌شود، اگرچه پیش از این آزمایش از راه دور دیگری با هدف دست دادن یک فضانورد در ایستگاه فضایی بین‌المللی و یک متخصص روباتی در هلند در ماه ژوئن انجام گرفته‌است.

روبات Interact Centaur دارای سکوی موبایلی چهار در چهار، پایه دوربینی مفصل‌دار، حسگرهای مختلف و دو بازوی حساس برای انجام عملیات مختلف است و از هدایتگر لیزری و لمسی برخوردار است تا فضانورد دانمارکی بتواند آنچه درحال انجام دادن است را لمس کند. این آزمایش شامل استفاده از روبات برای یافتن یک صفحه شرح ماموریت‌ها روی زمین، برداشتن یک سوزن ته‌گرد و چسباندن کاغذ روی تخته اعلانات است و از آنجایی که سوزن از مقاومت پایینی در برابر فشار مکانیکی برخوردار است، انجام این کار به دقت و ظرافت بالایی نیاز دارد.

از آنجایی که این آزمایش از فاصله 400 کیلومتری از سطح زمین انجام می‌شود،‌درحالی که رله‌های ماهواره‌ای این فاصله را به فاصله‌ای برابر 90 هزار کیلومتر تبدیل می‌کنند،‌ موگنسن باید با کندی ناشی از ارسال با تاخیر سیگنال‌ها میان زمین و ایستگاه نیز کنار بیاید.

به گفته متخصصان انسان‌ها برای انجام کارهای دقیق، مانند وارد کردن یک کلید به قفل در، بیشتر بر حس لامسه و نیروی گیرنده‌های دست و بازوهایش اتکا دارد تا بر قدرت بینایی‌اش، در چنین شرایطی اطلاعات بینایی از اهمیت کمتری برخوردارند و چنین کارهایی را حتی می‌توان با چشمان بسته نیز انجام داد. آژانس فضایی اروپا قصد دارد چنین مهارت‌هایی را به سیستم‌های روباتیک کنترل از راه دور انتقال دهد.

به گفته مقامات آژانس فضایی اروپا، بدون بازخورد لمسی هدایتگر بازوی روباتیک یا یک نقلیه روباتیک باید احتیاط زیادی به خرج دهد تا به آنچه روبات آن را لمس می‌کند،‌آسیبی نرسد. از این رو است که کاری بسیار ساده و کوچک در فضا بسیار زمان‌گیر می شوند. علاوه بر این،  حس لامسه ناشی از هر کاری حاوی اطلاعاتی مهم درباره ارتباطات ژئومتریک اجسام موجود در محیط خواهد بود و این اطلاعات هدایتگر را به انجام سریعتر و خلاقانه‌تر کار هدایت می‌کنند.

 

منبع : همشهری آنلاین

/ 0 نظر / 4 بازدید