زندگی در جایی شبیه به مریخ

گروهی از داوطلبان که به استخدام ناسا درآمده‌اند زندگی در اتاق گنبدی شکلی در آتشفشانی در هاوایی را با هدف شبیه‌سازی حیات در مریخ آغاز کردند.

این آزمایش جدید ناسا که برای یک سال ادامه خواهد یافت، از روز جمعه 28 آگوست آغاز شده‌ و طولانی‌ترین آزمایش در نوع خود خواهد‌بود.

متخصصان معتقدند درصورتی که قرار باشد انسان‌ها به مریخ سفر کنند،‌ مدت این سفر یک تا سه‌سال خواهد‌بود. در این آزمایش 6 نفر در فواصلی نزدیکی از یکدیگر زیر یک سقف،‌بدون هوا و غذای تازه برای یکسال زندگی خواهند‌کرد. سفر به خارج از این سازه گنبدی شکل،تنها در صورتی ممکن است که افراد لباس راهپیمایی فضایی به تن کنند.

در تیم ناسا یک زیست‌اخترشناس فرانسوی، یه فیزیکدان آلمانی و چهار آمریکایی، یک خلبان، یک معمار، یک خبرنگار و یک دانشمند زمین‌شناس حضور دارند. هریک از این افراد در اتاق خود تخت و میزی کوچک دارند و غذای آنها از پودر پنیر و غذاهای کنسروی تشکیل شده‌است.

سفرهای فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی معمولا 6 ماهه است و ناسا به تازگی انجام آزمایش‌های انزوای خود را در دوره‌های چهار و 6 ماهه افزایش داده‌است. درحالی‌که دیگران بر چالش‌های تکنیکی و علمی سفر به مریخ تمرکز کرده‌اند، آزمایش‌های انزوا بر عناصر انسانی اکتشاف و مشکلاتی که زندگی در مریخ به دنبال خواهد داشت تمرکز دارند.

 

منبع : همشهری آنلاین

/ 0 نظر / 4 بازدید