اختصاصی / پاره سنگی غول پیکر و یخی ، در مریخ پیدا شده است

 محققان ، تخته سنگی عظیم از آب یخ زده را ، درست در زیر سطح مریخ به ضخامت 130 پا و مساحتی که میتواند کالیفرنیا و تگزاس را با هم بپوشاند ، یافت کرده اند .

 دانشمندان می­گویند : « این یخ میتواند نتیجه بارش برف،در ده ها میلیون سال قبل در مریخ باشد . »

 با ترکیب داده های جمع آوری شده توسط دو ابزار قدرتمند موجود بر مدارگرد اکتشافی ناسا (اِم­ آر اُ)، محققان مشخص کرده اند که چرا "دهانه­ی آتش فشانی دیوانه" روی سطح مریخ ، طبقاتی (terraced) است ، نه کاسه ای شکل(bowl shaped) ، مانند بیشتر دهانه های این اندازه .

 شِین بایرن ، استادیار در آزمایشگاه قمر و سیارات دانشگاه آریزونا ، می گوید : « این بسیار درخور توجه است که دهانه های طبقاتی (terraced) در این اندازه بسیار نادر هستند . »

 شین ادامه داد : « اما در این منطقه از مریخ (Arcadia Planitia) ، تعداد زیادی دهانه طبقاتی (terraced) وجود دارد . این دهانه ها می توانند در زمان های مختلف شکل گرفته باشند ، اما همه آن ها دارای چندین دهانه هستند ( دهانه مرکزی ندارند ) ، که نشان می دهد چیزی عجیب در زمین روی می­دهد .

 با استفاده از آزمایش عکسبرداری با بالاترین رزولیشنِ « اِم آر اُ» ، یا «HiRISE» ، محققان یک مدل سه بعدی از منطقه­ی دهانه ها ساختند ، که به آن ها اجازه می داد عمق[ دهانه های چندگانه ] را اندازه بگیرند .

 سپس ، محققان از رادار سطحی «اِم آر اُ» ، یا SHARAD ، برای ارسال پالس های رادار به مریخ استفاده کردند ، این به آن ها اجازه می داد تا زمانی که می گذشت تا سیگنال های رادار به لایه های سطحی خاک نفوذ کنند و به بیرون بجهند ، را اندازه گیری کنند .

 علی بِرامسون ، دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه آریزونا - LPL - دو مجموعه داده را برای اندازه گیری سرعت موج های رادار ، ترکیب کرده است ، یک کلید اساسی برای درک ترکیب لایه ها .

 درست زیر زمین خاکی یا سنگی مریخ ، آن ها یک تخته سنگی عظیم از آب یخ زده پیده کرده اند که در حدود 130 پا پهنا دارد و مساحت آن  می تواند کالیفرنیا و تگزاس را با هم ، بپوشاند .

 اگرچه حضور یخ تنها کمی برانسون و شِین را شگفت زده کرد ، دوره آن ، مقدار و مکان آن موجب حیرت آن ها شد .

 با این حال ، دانشمندان چندین وقت است که درباره یخ های تهنشین مریخ در قطب هایش می­دانند و از آن استفاده کرده و نگاهی به تاریخچه آب و هوایی مریخ انداخته اند . با آگاهی از لایه های یخی در میانه عرض جغرافیایی این سیاره ، قابل قیاس با عرض جغرافیایی زمینیِ در حال فروکشِ بین مرز کانادا-آمریکا و کانزاس است ، این چیز جدیدی است .

 شِین بایرن می­گوید : « دانستن آن که یخ کجا است و ضخامت آن چه مقدار است ، می تواند به شما وضعیت آب و هوایی مریخ در گذشته را بگوید .

 این که این یخ بسیار ضخیم و گسترده است ، ما را به این وا می دارد که فکر کنیم که این یخ از جایی می آید که طی یکی از دوران آب و هوایی گذشته مریخ ، زمانی که برف می باریده است ، این برف ها متراکم شده اند و به زیر سطح آن رفته و بعد حفظ شده اند .

 اقلیم هوایی آن دوره ، تفاوت زیادی با اکنون دارد و ده ها میلیون سال قبل ، زمانی است که به نظر ما این یخ ها انباشته شده اند .

 اما امروزه ، این نمی تواند پا برجا باشد و دیگر اقلیم های آب و هوایی گذشته و بی ثباتی یخ در این منطقه به نشان می دهد که اکنون ،  یخ می بایست در اتمسفر خشک مریخی ، از تصعید دور شود . پس،این چیزی است که نیاز به بررسی دارد . »

 این تحقیق در ژورنال Geophysical Research Letters منتشر شده است.

 ترجمه : امیرحســــیــــنـ ادیبیـــ

منبع : EconomicTimes

ترجمه اختصاصی - کپی فقط با ذکر  دقیق منبع مجاز است .

/ 1 نظر / 54 بازدید
ميلاد

سلام دوست عزيز وبلاگ خوبي داري ما يه سايت آپلود داريم خوشحال ميشم اگه از اين به بعد فايل ها و عکس هاتو توي سايت ما آپلود کني قابليت آنلاين تغيير سايز عکس هم وجود داره. همچنين آنلاين فايلهاي پي دي اف و ... رو کاربرانتون ميتونن مشاهده کنن ممنون