ناسا پایان جهان در ماه سپتامبر را تکذیب کرد

ه نظر می‌آید دانشمندان و سازمان‌های فضایی و علمی از گزند شایعات دورانی و سالانه‌ای که هربار توسط گروه بزرگی از کاربران فضای مجازی باور شده و دست به دست می‌شوند، هرگز در امان نخواهند‌بود.

براساس گزارش گاردین، ناسا به رسم تقریبا هرساله، یکی دیگر از شایعات اینترنتی درباره برخورد مرگبار یک سیارک با زمین در چند هفته،‌چند سال و چند دهه آینده را تکذیب کرد.

ناسا پس از آغاز شایعاتی درباره برخورد مرگبار یک سیارک در زمانی میان 15 تا 28 سپتامبر 2015 اعلام کرد در این دو هفته هیچ سیارکی با زمین برخورد نخواهد‌کرد و احتمال برخورد خطرناک هرنوع سیارکی تا 100 سال آینده کمتر از 0.01 درصد است.

این شایعه که از طریق وبلاگ‌ها و وبسایت‌های مختلف در اینترنت پراکنده شده‌است مدعی شده که قرار است سیارکی سرگردان پس از برخورد با زمین پورتوریکو، سواحل آتلانتیک و خلیج مکزیک و مرکز و جنوب آمریکا را در خود ببلعد. دوام و میزان باورپذیری بالای این شایعه باعث شد دانشمندان ناسا مجبور به تکذیب رسمی آن شوند.

به گفته پاول گوداس مدیر پروژه اجرام نزدیک‌به زمین ناسا در لابراتوار پیش‌ران جت در پاسادنای کالیفرنیا این شایعه هیچ پایه و اساس علمی ندارد و حتی کوچکترین مدرکی مبنی بر حقیقی بودن آن که در چنین تاریخی یک سیارک و یا هر جرم کیهانی دیگری قرار است با زمین برخورد کند، در دست نیست.

به گفته وی درصورت وجودجرمی با چنین ابعاد بزرگ که بتواند در زمین تخریبی مرگبار ایجاد کند، این جرم تا کنون مشاهده شده‌بود.

این اولین‌باری نیست که ناسا هیجان خیالی شایعه‌پراکنان اینترنتی در مورد پایان جهان را سرکوب کرده‌است. در سال 2012 نیز این سازمان شایعه‌ای مبنی بر برخورد دنباله‌دار النین با زمین و نابودی نسل بشر را تکذیب کرد و این دنباله‌دار را رشته‌ای از ذرات ناچیز و کوچک نامید. ناسا همچنین برای اثبات بی‌پایه بودن پیش‌بینی مایا ها درباره پایان جهان در ماه دسامبر سال 2012 نیز تلاش زیادی کرد.

با ورود به وب‌سایت کنترل سیارک‌های لابراتوار پیش‌ران جت ناسا می‌توان لیست پنج سیارک نزدیک‌به زمین را مشاهده کرد که خطرناک‌ترین آنها قرار بود دو روز پیش، یعنی در 21 آگوست 2015 از فاصله یک میلیون و 689 هزار و 811 کیلومتری از زمین عبور کند.

 

منبع : همشهری آنلاین

/ 0 نظر / 24 بازدید