همه چیز درباره سفر در زمان - قسمت یازدهم : راه های سفر در زمان (4)

ریسمان کیهانی:

نگاهی گذرا به سیاهچاله‌ها و کرمچاله‌ها انداختیم، اما  یک وسیله‌ی دیگر نیز برای سفر در زمان به‌کمک پدیده‌های نظری کیهانی وجود دارد. به این منظور به سراغ فیزیک‌دانی به نام ریچارد گات می‌رویم که در سال ۱۹۹۱ ایده‌ی ریسمان کیهانی را معرفی کرد. همان‌طور که از نام‌شان برمی‌آید، آن‌ها اجسام ریسمان‌مانندی‌اند که برخی دانشمندان فکر می‌کنند در عالم نخستین شکل گرفته‌اند.

این ریسمان‌ها ممکن است، باریک‌تر از قطر یک اتم و تحت فشاری گزاف، در سرتاسر عالم در حرکت باشند. طبیعتاً این یعنی آن‌ها بر هر چیزی که از نزدیک‌شان رد شود کشش گرانشی قابل‌توجهی وارد می‌کنند و به اجسامی که به آن‌ها متصل شوند امکان می‌دهند که با سرعت‌هایی باورنکردنی سفر کنند و از خاصیت اتساع زمان بهره ببرند. با کشیدن دو ریسمان کیهانی به سوی یکدیگر یا ریسمانی به نزدیکی یک سیاهچاله، چه‌بسا بتوان فضا-زمان را به‌قدر کافی خمیده و چیزی موسوم به انحنای بسته‌ی زمان‌مانند را خلق کرد.

از نظر تئوری، یک فضاپیما با استفاده از گرانش تولیدشده از همجواریِ دو ریسمان کیهانی (یا یک ریسمان و یک سیاهچاله) می‌تواند خودش را به سوی گذشته هُل بدهد. برای این کار، فضاپیما به گرد ریسمان‌های کیهانی می‌گردد.

البته ریسمان کیهانی مفهومی کاملاً فرضی است. خود گات گفته که حتی برای یک سال عقب‌رفتن در زمان به حلقه‌ای از ریسمان کیهانی شامل نیمی از جرم-انرژی کل یک کهکشان نیاز داریم. به بیان دیگر، برای به‌راه‌انداختن ماشین زمان‌تان باید نیمی از اتم‌های کهکشان را بشکافید. و البته، اصل در هر ماشین زمانی این است که نمی‌توانید با آن به زمانی پیش‌تر از زمان خلق آن ماشین زمان سفر کنید.

قسمت بعدی : راه های سفر در زمان ( بخش پنجم )

در قسمت پایانی ، کلیه منابع ذکر خواهند شد .

برای دسترسی به بقیه قسمت ها بر روی لینک ، کلیک کنید .

ما را از نظرات خود ، بهره مند سازید .

با توجه به اختصاصی بودنِ گردآوری ، کپی با ذکر دقیق منبع ، مجاز است .

/ 0 نظر / 3 بازدید