آخرین تصاویر کاسینی از چهارمین قمر بزرگ زحل

فضاپیمای کاسینی در مدار سیاره زحل آخرین تصاویر نزدیک از قمر دیون،‌چهارمین قمر بزرگ این سیاره غول‌پیکر گازی را به زمین ارسال کرد.  کاسینی که روز دوشنبه از فاصله 500 کیلومتری از سطح پرچاله قمر دیون عبور کرد، پنجمین پرواز نزدیک این فضاپیما در طول ماموریت 11 ساله‌اش از برابر دیون، و آخرین تصاویر را از چهره این قمر به ثبت رساند.

چهارمین قمر زحل ؛ دیون

قمر دیون کاسینی اکنون مشغول انجام تعدادی از آخرین‌رصد‌هایش است و پس از پایان عکسبرداری‌های خداحافظی، در سال 2017 طی یک جهش انتحاری خود را به اتمسفر سیاره محبوبش، زحل خواهد زد تا برای همیشه در آنجا جاودان شود. نزدیک‌ترین پرواز کاسینی تا دیون در سال 2011 انجام شد،‌ زمانی که فضاپیمای مشترک آژانس‌ فضایی اروپا و ایتالیا و ناسا از فاصله 100 کیلومتری از بالای قمر عبور کرد. قمر دیون قطری برابر 1122 کیلومتر دارد و چهارمین قمر بزرگ سیاره زحل به شمار می‌رود که از سطح یخی و درون سنگی برخوردار است.

قمر دیون کاسینی در اطراف این قمر اتمسفری اکسیژن‌دار را ردیابی کرده‌ و نشانه‌هایی از فعال بودن را در مناطقی از سطح قمر به ثبت رسانده‌است. کاسینی سال آینده به واسطه چند مانور خود را در مدارهایی قرار خواهد داد تا بالا و درون حلقه‌های زحل قرار گیرد. سپس در سال 2017 زمانی که سوخت فضاپیما به پایان رسیده‌است، مرکز کنترل زمینی دستور شیرجه را به فضاپیما داده و کاسینی در میان اتمسفر سیاره زحل سقوط خواهد‌کرد. دلیل برنامه‌ریزی چنین پایانی برای کاسینی جلوگیری از ورود هرگونه بقایایی از تجهیزات دست‌ساز بشر به قمرهای تایتان و انسلادوس است،‌زیرا این دو قمر در دسته کاندیداهایی هستند که احتمال کشف حیات فرازمینی در آنها وجود دارد،‌ از این رو دانشمندان نمی‌خواهند سطح این دو قمر به ویروسی که شاید هنوز از زمین روی بدن کاسینی به جا مانده باشد، آلوده شود.

منبع : همشهری آنلاین

/ 0 نظر / 55 بازدید