زمین ۱۵۶۳ کانی ناشناخته دارد

محققان در موسسه کارنگی با استفاده از سیستم مدل‌سازی آماری پیچیده‌ای به محاسبه تعداد کانی‌های ناشناخته و کشف نشده زمین پرداختند.

براساس گزارش دیسکاوری، نتایج این بررسی‌ها نشان داد زمین نزدیک به 1563 کانی کشف نشده دارد که باید به پنج هزار نمونه شناخته شده افزوده شود. علاوه بر این دانشمندان پیش‌بینی می‌کنند تنوع کانی‌های زمین بی‌نظیر بوده و در هیچ نقطه‌ای از جهان هستی نمونه‌ای مشابه نخواهد‌داشت،‌حتی در سیاره‌ای سنگی و شبه زمینی.

کانی‌ها ترکیباتی طبیعی، غیر آلی، متبلور و جامدی هستند که ترکیب شیمیایی نسبتا ثابتی دارند، به بیان دیگر ساختار اتمی منظم و ساختار شیمیایی مشخصی دارند. این مواد ممکن است به واسطه رویداد‌های جغرافیایی متنوعی ایجاد شوند، از فوران آتشفشان‌ها گرفته تا فعالیت‌های تکتونیکی صفحات زمین، تعامل آب و سنگ و واکنش‌های زیست شیمیایی. 

به گفته محققان آخرین گزینه در ایجاد کانی‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا دو سوم کانی‌های شناخته شده به صورت مستقیم و غیرمستقیم تحت تاثیر فعالیت‌های زیستی ایجاد می‌شوند،‌برای مثال کانی‌های کربنی به واسطه باکتری‌های آب شیرین ایجاد می‌شوند. افزایش فتوسنتز باکتریایی درحدود 2.4 میلیارد سال پیش منجر به افزایش شدید تمرکز اکسیژن در اتمسفر زمین شده و همین موضوع تنوع گونه‌های کانی زمین را افزایش داده‌است.

محققان با بهره‌گرفتن از مدل‌های آماری اکوسیستم‌ها و مقایسه آنها با پایگاه داده‌های معدن‌شناسی توانستند وجود هزاران کانی ناشناخته که در طول تاریخ زمین ایجاد شده‌اند را پیش‌بینی کنند. تعدادی از این مواد به دلیل مدفون شدن، فرسایش و یا فرورانش به اعماق زمین بازگشته و ناپدید شده‌اند،‌ اما براساس محاسبات جدید، 1563 کانی ناشناخته در زمین وجود دارند که در انتظار کشف شدن باقی مانده‌اند. محققان همچنین دریافتند بیشتر کانی‌های زمین ترکیباتی نادر هستند که هریک از آنها را در بهترین حالت تنها در کمتر از پنج نقطه از سیاره می‌توان یافت.

 

منبع : همشهری آنلاین

/ 0 نظر / 4 بازدید